CAS175M12BM3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 5
Datasheet
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 234A (Tc) Chassis Mount
CAS175M12BM3
DigiKey Part Number
1697-CAS175M12BM3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAS175M12BM3
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 234A
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10.4mOhm @ 175A, 15V
Manufacturer
Wolfspeed, Inc.
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 43mA
Packaging
Box
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
422nC @ 15V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
12900pF @ 800V
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Package / Case
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
234A (Tc)