CAB525F12XM3
DigiKey Part Number
1697-CAB525F12XM3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAB525F12XM3
Description
SIC MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 450A (Tj) 1034W (Tj) Chassis Mount
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.4mOhm @ 450A, 15V
Manufacturer
Wolfspeed, Inc.
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 140mA
Packaging
Box
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1300nC @ 15V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
38000pF @ 800V
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Power - Max
1034W (Tj)
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
450A (Tj)