CAB450M12XM3
DigiKey Part Number
1697-CAB450M12XM3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAB450M12XM3
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 450A MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 450A 850W Chassis Mount Module
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 132mA
Manufacturer
Wolfspeed, Inc.
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1330nC @ 15V
Packaging
Box
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
38000pF @ 800V
Part Status
Active
Power - Max
850W
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Package / Case
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
450A
Supplier Device Package
Module
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.7mOhm @ 450A, 15V