C6D50065H
DigiKey Part Number
1697-C6D50065H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C6D50065H
Description
DIODE SIL CARB 650V 136A TO2472
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 136A Through Hole TO-247-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C6D50065H Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 650 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
2819pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
TO-247-2
Current - Average Rectified (Io)
136A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 20 A
Base Product Number
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)