HBC1694A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Winchester Interconnect
In Stock: 0
Similar
Cinch Connectivity Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cinch Connectivity Solutions
In Stock: 896
Datasheet
BNC, HD Connector Plug, Male Pin 75 Ohms Free Hanging (In-Line) Crimp
HBC1694A
DigiKey Part Number
991-1012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBC1694A
Description
CONN HDBNC PLUG STR 75 OHM CRIMP
Detailed Description
Impedance
75 Ohms
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Voltage Rating
500 V
Cable Group
Belden 1694A
Frequency - Max
1 GHz