71600-010LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5831-71600-010LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 71600-010LF |
Description | Headers&Wire Hsg .100 RECEPT. 2X |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 28-30 AWG |
Datasheet | Datasheet |
Category | Row Spacing 0.100" (2.54mm) |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Mounting Type Free Hanging (In-Line) |
Series | Fastening Type Latch Lock |
Packaging Retail Package | Cable Termination IDC |
Part Status Active | Wire Type Ribbon Cable |
Connector Type Receptacle | Wire Gauge 28-30 AWG |
Contact Type Female Socket | Features Feed Through, Polarizing Key, Strain Relief |
Number of Positions 10 | Contact Finish Gold |
Pitch 0.100" (2.54mm) | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |