DS0605612U2B-BT0
DigiKey Part Number
345-DS0605612U2B-BT0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS0605612U2B-BT0
Description
FAN AXIAL DUAL 60X56MM 12VDC
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial (Dual) 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 87.9 CFM (2.46m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
78.6dB(A)
Series
Power (Watts)
72.44 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Approval Agency
CE
Width
56.00mm
Current Rating (Amps)
6.12A
Air Flow
87.9 CFM (2.46m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
11.308 in H2O (2816.7 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C