DC0802548M2B-2T0
DigiKey Part Number
345-DC0802548M2B-2T0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC0802548M2B-2T0
Description
FAN 80X25MM 48VDC
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 69.9 CFM (1.96m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Locked Rotor Protection
Mfr
Noise
44.0dB(A)
Power (Watts)
12 W
Termination
2 Wire Leads
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Width
25.40mm
Air Flow
69.9 CFM (1.96m³/min)
Current Rating (Amps)
0.250A
Static Pressure
0.260 in H2O (64.8 Pa)
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C