150212M173123
DigiKey Part Number
732-150212M173123TR-ND - Tape & Reel (TR)
732-150212M173123CT-ND - Cut Tape (CT)
732-150212M173123DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
150212M173123
Description
SMT FULL-COLOR TOP LED WATERCLEA
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red, Green, Blue (RGB) 620nm Red, 530nm Green, 470nm Blue LED Indication - Discrete 2V Red, 2.8V Green, 2.8V Blue 4-SMD, J-Lead
Category
Lens Size
1.60mm Dia
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V Red, 2.8V Green, 2.8V Blue
Series
Current - Test
10mA Red, 10mA Green, 10mA Blue
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Common Anode
Wavelength - Peak
630nm Red, 515nm Green, 465nm Blue
Lens Color
Colorless
Package / Case
4-SMD, J-Lead
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
2.10mm L x 2.10mm W
Lens Style
Round with Flat Top
Height (Max)
1.20mm