VJP12-25F190
DigiKey Part Number
1670-VJP12-25F190-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJP12-25F190
Description
VIBRATION MOTOR 16K RPM 6.0G
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC Motor Vibration, ERM (Haptic) 10000 RPM 3VDC
Category
RPM
10000 RPM
Manufacturer
Vybronics Inc
Torque - Rated (oz-in / mNm)
0.083 / 0.588
Packaging
Tray
Size / Dimension
Rectangular - 0.472" x 0.394" (12.00mm x 10.00mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.276" (7.00mm)
Type
DC Motor
Termination Style
Wire Leads
Function
Vibration, ERM (Haptic)
Operating Temperature
-15°C ~ 70°C
Voltage - Rated
3VDC