L59D-G24-W
DigiKey Part Number
L59D-G24-W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L59D-G24-W
Description
LED PNL IND GREEN DIFF 5.08MM
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Green Diffused 60° 24V 20mA Wire Leads - 6" (152.40mm)
Category
Voltage
24V
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Current
20mA
Series
Panel Cutout Shape
Round
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
0.25" (6.35mm)
Part Status
Not For New Designs
Lens Size
5.08mm Dia
Type
LED
Lens Style
Round with Domed Top
Lamp Color
Green
Millicandela Rating
10mcd
Lens Color
Green
Viewing Angle
60°
Lens Transparency
Diffused
Termination Style
Wire Leads - 6" (152.40mm)