CMD17-21VGC/TR8
DigiKey Part Number
L62405TR-ND - Tape & Reel (TR)
L62405CT-ND - Cut Tape (CT)
L62405DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMD17-21VGC/TR8
Description
LED GREEN CLEAR 0805 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green LED Indication - Discrete 2.1V 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CMD17-21VGC/TR8 Models
Category
Lens Size
1.40mm x 1.25mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Series
Current - Test
20mA
Digi-Reel®
Viewing Angle
140°
Wavelength - Peak
570nm
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
2.00mm L x 1.25mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
1.20mm