VCAN16A2-03SHE3A08 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | VCAN16A2-03SHE3A08 |
Description | TVS DIODE 16VWM 28VC SOT233 |
Manufacturer Standard Lead Time | 41 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 28V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power - Peak Pulse 145W |
Mfr | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications CAN |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 16.7pF @ 1MHz |
Type Zener | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Bidirectional Channels 2 | Grade Automotive |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V (Max) | Qualification AEC-Q101 |
Voltage - Breakdown (Min) 17.1V | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 28V | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs) | Supplier Device Package |