PTS0805M1B100RP100
DigiKey Part Number
749-1057-2-ND - Tape & Reel (TR)
749-1057-1-ND - Cut Tape (CT)
749-1057-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS0805M1B100RP100
Description
SENSOR RTD 100OHM 0805
Detailed Description
100 Ohms RTD Platinum (Pt) 3850ppm/°C 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
PTS0805M1B100RP100 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Temperature Coefficient
3850ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current
1 mA
Surface Mount
Resistance @ 0°C
100 Ohms