MFU0603FF00750P500
DigiKey Part Number
749-MFU0603FF00750P500TR-ND - Tape & Reel (TR)
749-MFU0603FF00750P500CT-ND - Cut Tape (CT)
749-MFU0603FF00750P500DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFU0603FF00750P500
Description
FUSE BOARD MNT 750MA 32VDC 0603
Detailed Description
750 mA 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
MFU0603FF00750P500 Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
0.002
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W x 0.018" H (1.55mm x 0.85mm x 0.45mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.262 Ohms