AC10000001500JAB00
DigiKey Part Number
749-AC10000001500JAB00TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC10000001500JAB00
Description
RES 150 OHM 10W 5% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 Ohms ±5% 10W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Series
Temperature Coefficient
-10/ -80ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-40°C ~ 275°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.315" Dia x 1.732" L (8.00mm x 44.00mm)