VJ0603Y102KXAAC31
DigiKey Part Number
720-1253-2-ND - Tape & Reel (TR)
720-1253-1-ND - Cut Tape (CT)
720-1253-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0603Y102KXAAC31
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
VJ0603Y102KXAAC31 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
High Temperature
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.038" (0.97mm)