T55P475M010C0500
DigiKey Part Number
718-2071-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-2071-1-ND - Cut Tape (CT)
718-2071-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T55P475M010C0500
Description
CAP TANT POLY 4.7UF 10V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 10 V 0805 (2012 Metric) 500mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T55P475M010C0500 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance
4.7 µF
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V