T55D106M050C0090 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | T55D106M050C0090 |
Description | CAP TANT POLY 10UF 50V 2917 |
Manufacturer Standard Lead Time | 53 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 50 V 2917 (7343 Metric) 90mOhm @ 100kHz |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | T55D106M050C0090 Models |
Category | ESR (Equivalent Series Resistance) 90mOhm @ 100kHz |
Manufacturer Vishay Sprague | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 2917 (7343 Metric) |
Part Status Active | Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
Capacitance 10 µF | Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm) |
Tolerance ±20% | Manufacturer Size Code D |
Voltage - Rated 50 V | Features General Purpose |