T55A226M6R3C0200
DigiKey Part Number
718-1999-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-1999-1-ND - Cut Tape (CT)
718-1999-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T55A226M6R3C0200
Description
CAP TANT POLY 22UF 6.3V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1206 (3216 Metric) 200mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T55A226M6R3C0200 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
22 µF
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
6.3 V