T52E5157M016C0050
DigiKey Part Number
718-T52E5157M016C0050TR-ND - Tape & Reel (TR)
718-T52E5157M016C0050CT-ND - Cut Tape (CT)
718-T52E5157M016C0050DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T52E5157M016C0050
Description
CAP TANT POLY 150UF 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
69 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 50mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T52E5157M016C0050 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Vishay Sprague
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
150 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Voltage - Rated
16 V