SUD40N08-16-E3 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SUD40N08-16-E3 |
Description | MOSFET N-CH 80V 40A TO252 |
Manufacturer Standard Lead Time | 63 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 80 V 40A (Tc) 3W (Ta), 136W (Tc) Surface Mount TO-252AA |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SUD40N08-16-E3 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 60 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1960 pF @ 25 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 3W (Ta), 136W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V | Supplier Device Package TO-252AA |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16mOhm @ 40A, 10V |