SQJA82EP-T1_GE3
DigiKey Part Number
SQJA82EP-T1_GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SQJA82EP-T1_GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
SQJA82EP-T1_GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQJA82EP-T1_GE3
Description
MOSFET N-CH 80V 60A PPAK SO-8
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 60A (Tc) 68W (Tc) Surface Mount PowerPAK® SO-8
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
60 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3000 pF @ 25 V
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
68W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerPAK® SO-8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.2mOhm @ 10A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA