IRFRC20PBF-BE3 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IRFRC20PBF-BE3 |
Description | N-CHANNEL 600V |
Manufacturer Standard Lead Time | 33 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 600 V 2A (Tc) 2.5W (Ta), 42W (Tc) Surface Mount TO-252AA |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 350 pF @ 25 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 42W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package TO-252AA |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.4Ohm @ 1.2A, 10V | Base Product Number |