M61P105KT20T607
DigiKey Part Number
716-M61P105KT20T607-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M61P105KT20T607
Description
61 P 1M 10% T607 TU50 E3
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 MOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Vishay Sfernice
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
1 MOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%