VDMY10A1
DigiKey Part Number
VDMY10A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
VDMY10A1CT-ND - Cut Tape (CT)
VDMY10A1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VDMY10A1
Description
DISPLAY 7SEG 0.39" SGL YLW 10SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Yellow 7-Segment 1 Character Common Anode 2V 20mA 0.630" H x 0.386" W x 0.059" D (16.00mm x 9.80mm x 1.50mm) 10-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VDMY10A1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Common Pin
Common Anode
Manufacturer
Vishay Semiconductor Opto Division
Color
Yellow
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
1.6mcd
Number of Characters
1
Wavelength - Peak
587nm
Size / Dimension
0.630" H x 0.386" W x 0.059" D (16.00mm x 9.80mm x 1.50mm)
Power Dissipation (Max)
70mW
Digit/Alpha Size
0.39" (10.00mm)