VSSB7L45-M3/52T
DigiKey Part Number
VSSB7L45-M3/52TGITR-ND - Tape & Reel (TR)
VSSB7L45-M3/52TGICT-ND - Cut Tape (CT)
VSSB7L45-M3/52TGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSSB7L45-M3/52T
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 3.8A DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 45 V 3.8A Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.6 mA @ 45 V
Series
Capacitance @ Vr, F
1068pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
DO-214AA (SMB)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
3.8A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
430 mV @ 3.5 A