VSKY10201406-G4-08
DigiKey Part Number
VSKY10201406-G4-08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
VSKY10201406-G4-08GICT-ND - Cut Tape (CT)
VSKY10201406-G4-08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSKY10201406-G4-08
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A CLP1406-2L
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 20 V 1A Surface Mount CLP1406-2L
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VSKY10201406-G4-08 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 20 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
240pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Supplier Device Package
CLP1406-2L
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
450 mV @ 1 A