VS-T70HFL20S02
DigiKey Part Number
T70HFL20S02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-T70HFL20S02
Description
DIODE STANDARD 200V 70A D55
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 70A Chassis Mount D-55
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-T70HFL20S02 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
200 ns
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 200 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
D-55
Current - Average Rectified (Io)
70A