VS-SF50SA120
DigiKey Part Number
112-VS-SF50SA120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-SF50SA120
Description
POWER MODULE, SINGLE SWITCH - SI
Detailed Description
N-Channel 1200 V 49A (Tc) 238W (Tc) Chassis Mount SOT-227
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 7.11mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
86 nC @ 15 V
Vgs (Max)
+19V, -8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2310 pF @ 1000 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
238W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
59.2mOhm @ 50A, 15V