VS-60EPS08-M3
DigiKey Part Number
112-VS-60EPS08-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-60EPS08-M3
Description
DIODE STANDARD 800V 60A TO247AC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 800 V 60A Through Hole TO-247AC-2L
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-60EPS08-M3 Models
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 800 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-247AC-2L
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
800 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
60A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.09 V @ 60 A