VS-60EPF12-M3
DigiKey Part Number
112-VS-60EPF12-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-60EPF12-M3
Description
DIODE STANDARD 1200V 60A TO247AC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 60A Through Hole TO-247AC-2L
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
480 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 1200 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
TO-247AC-2L
Current - Average Rectified (Io)
60A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.4 V @ 60 A