VB20100C-E3/8W
DigiKey Part Number
VB20100C-E3/8WGITR-ND - Tape & Reel (TR)
VB20100C-E3/8WGICT-ND - Cut Tape (CT)
VB20100C-E3/8WGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VB20100C-E3/8W
Description
DIODE ARR SCHOT 100V 10A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 10A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
790 mV @ 10 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
800 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology
Schottky
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A