SMC5K26A-M3/I
DigiKey Part Number
SMC5K26A-M3/IGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMC5K26A-M3/IGICT-ND - Cut Tape (CT)
SMC5K26A-M3/IGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC5K26A-M3/I
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42.1V Clamp 119A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
119A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V