SMBJ150A-E3/52
DigiKey Part Number
SMBJ150A-E3/52GITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ150A-E3/52GICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ150A-E3/52GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ150A-E3/52
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
243V Clamp 2.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ150A-E3/52 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V