SMAJ51A-E3/61 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMAJ51A-E3/61 |
Description | TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AC |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 82.4V Clamp 4.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.9A |
Mfr | Power - Peak Pulse 400W |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications General Purpose |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Type Zener | Mounting Type Surface Mount |
Unidirectional Channels 1 | Package / Case DO-214AC, SMA |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 51V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 56.7V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 82.4V |