Image for SMA6J12A-E3/61 is not available
SMA6J12A-E3/61
DigiKey Part Number
112-SMA6J12A-E3/61TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-SMA6J12A-E3/61CT-ND - Cut Tape (CT)
112-SMA6J12A-E3/61DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J12A-E3/61
Description
TVS DIODE 12VWM 23.5VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
23.5V Clamp 31.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
31.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.5V