MMSZ4705-HE3-18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
onsemi
In Stock: 32.440
Datasheet
Upgrade
onsemi
Upgrade
Similar
Diodes Incorporated
Similar
Diodes Incorporated
Zener Diode 18 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
SOD 123
MMSZ4705-HE3-18
DigiKey Part Number
MMSZ4705-HE3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMSZ4705-HE3-18
Description
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 13.6 V