BZX84C51-E3-08
DigiKey Part Number
BZX84C51-E3-08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84C51-E3-08GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84C51-E3-08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C51-E3-08
Description
DIODE ZENER 51V 300MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 51 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
Category
Impedance (Max) (Zzt)
180 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 35.7 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package
SOT-23-3
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
300 mW