BZX84C18-G3-18
DigiKey Part Number
112-BZX84C18-G3-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX84C18-G3-18CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZX84C18-G3-18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C18-G3-18
Description
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 18 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX84C18-G3-18 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Impedance (Max) (Zzt)
45 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 12.6 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package
SOT-23-3
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
300 mW