BZT55B3V9-GS08
DigiKey Part Number
BZT55B3V9-GS08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT55B3V9-GS08GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZT55B3V9-GS08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT55B3V9-GS08
Description
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD80
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.9 V 500 mW ±2% Surface Mount SOD-80 QuadroMELF
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZT55B3V9-GS08 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Supplier Device Package
SOD-80 QuadroMELF
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms