1.5B47CA-M3/H
DigiKey Part Number
112-1.5B47CA-M3/HTR-ND - Tape & Reel (TR)
112-1.5B47CA-M3/HCT-ND - Cut Tape (CT)
112-1.5B47CA-M3/HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5B47CA-M3/H
Description
DIODE, TVS, BIDIR, 1500W, 47V, S
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64.8V Clamp 23.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.8V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.9A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
Telecom
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40.2V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
44.7V