TMC0253R000FE02
TMC0253R000FE02
TMC0253R000FE02
DigiKey Part Number
TMC25-3.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMC0253R000FE02
Description
RES CHAS MNT 3 OHM 1% 25W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMC0253R000FE02 Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Resistance
3 Ohms
Size / Dimension
1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.561" (14.25mm)
Power (Watts)
25W