TMC00510R00FE02
TMC00510R00FE02
TMC00510R00FE02
DigiKey Part Number
TMC5-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMC00510R00FE02
Description
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 7.5W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±1% 7.5W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMC00510R00FE02 Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Series
Features
Moisture Resistant
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
10 Ohms
Size / Dimension
0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.335" (8.51mm)
Power (Watts)
7.5W