RH0501R000FC02 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 203
Datasheet
1 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
RH0501R000FC02
RH0501R000FC02
RH0501R000FC02
DigiKey Part Number
RHD-1.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH0501R000FC02
Description
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 50W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RH0501R000FC02 Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Resistance
1 Ohms
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.625" (15.87mm)
Power (Watts)
50W