IHLP4040DZER1R5M01
DigiKey Part Number
541-1301-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-1301-1-ND - Cut Tape (CT)
541-1301-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP4040DZER1R5M01
Description
FIXED IND 1.5UH 15A 5.8 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Molded Inductor 15 A 5.8mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
IHLP4040DZER1R5M01 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
5.8mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Mounting Type
Surface Mount
Type
Molded
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Supplier Device Package
4040
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
27.5A