IHLP2525CZER1R5M01
DigiKey Part Number
541-1007-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-1007-1-ND - Cut Tape (CT)
541-1007-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP2525CZER1R5M01
Description
FIXED IND 1.5UH 9A 15 MOHM SMD
Detailed Description
1.5 µH Shielded Molded Inductor 9 A 15mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHLP2525CZER1R5M01 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
18A
DC Resistance (DCR)
15mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)