IHLP2525CZEK6R8M01
DigiKey Part Number
541-IHLP2525CZEK6R8M01TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHLP2525CZEK6R8M01CT-ND - Cut Tape (CT)
541-IHLP2525CZEK6R8M01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP2525CZEK6R8M01
Description
FIXED IND 6.8UH 4.5A 60 MOHM SMD
Detailed Description
6.8 µH Shielded Molded Inductor 4.5 A 60mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
21MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
8A