VDRS14T250BSE
DigiKey Part Number
BC1453-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VDRS14T250BSE
Description
VARISTOR 390V 4.5KA DISC 16MM
Detailed Description
390 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 16mm
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
96J
Capacitance @ Frequency
480 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
320 V
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 16mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V