NTCLG100E2103JB
DigiKey Part Number
BC2531-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTCLG100E2103JB
Description
SENSOR NTC 10K OHM 100MW DO204AH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
NTC Thermistor 10k DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NTCLG100E2103JB Models
Category
B25/85
3977K
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Packaging
Bulk
Power - Max
100 mW
Part Status
Active
Length - Lead Wire
1.00" (25.40mm)
Resistance in Ohms @ 25°C
10k
Mounting Type
Through Hole
Resistance Tolerance
±5%
Package / Case
DO-204AH, DO-35, Axial
B Value Tolerance
±1.3%